Pokročilé používání známek¶
Tato stránka popisuje pokročilou práci se známkami v ELFu po jejich nastavení. Pokud prozatím nemáte známky v kurzu nastavené, zvolte vhodný návod ze seznamu. Před přečtením této stránky také doporučujeme seznámit se s obsahem stránky o základní práci se známkami.
Pro zobrazení známek klikněte na hlavní stránce zvoleného kurzu na tlačítko Známky v navigačním menu vlevo (viz obrázek 1). Tím se dostanete na stránku Celkový přehled známek.
Pokud kliknete na Celkový přehled známek v levém horním rohu, otevře se vám rozbalovací menu s další nabídkou stránek pro správu známek (viz obrázek 2). Jejich funkce jsou vypsané v následujícím seznamu. Kliknutím na příslušnou část rozbalovacího menu Celkový přehled známek se dostanete na vybranou stránku.
Přehled stránek pro správu známek¶
ELF nabízí pro správu známek následující prvky:
-
Celkový přehled známek: Zde naleznete tabulku všech známek kurzu. Poskytuje přehled známek a souhrnné informace pro učitele i studenty, zaměřený na celkové hodnocení a agregované výsledky. Známky zde můžete také spravovat a přepisovat. Více o práci s touto tabulkou nalezente na stránce základního používání známek.
To, jak se tato stránka ve vašem kurzu zobrazuje, můžete upravit na stránce Předvolby: Celkový přehled.
-
Historie známek: Jestliže potřebujete vyhledat, odkud pochází známky v kurzu (například zda byla známka udělena ručně, vypočítána systémem nebo zda se známka změnila), můžete k tomu využít funkce historie známek.
-
Výsledné známky ze všech kurzů: Zde si můžete zobrazit výsledky zvoleného uživatele ve všech kurzech, kde se vyskytujete jako vyučující a daný uživatel jako student.
-
Jednoduchá sestava: Poskytuje přehled známek všech studentů za konkrétní aktivitu, nebo všechny známky konkrétního studenta v přehledné tabulce, která je snadno čitelná a spravovatelná. Má podobnou funkci jako Celkový přehled známek, avšak orientace v Jednoduché sestavě by měla být podstatně snažší.
-
Souhrn známek: Zde si můžete zobrazit v přehledném seznamu průměrné známky za jednotlivé známkovatelné aktivity v kurzu.
Můžete tak snadno vypozorovat, zda se některá z aktivit zásadně liší v úspěšnosti studentů od ostatních. To se může stát například pokud učivo nebylo studenty dostatečně pochopeno nebo obtížnost aktivity byla příliš nízká/vysoká oproti ostatním aktivitám.
-
Známky uživatele: Zobrazuje detailní přehled známek pro konkrétního studenta. Funkcí se podobá Jednoduché sestavě, narozdíl od té však umožňuje zobrazit známky tak, jak je vidí student. Vyučující tak mohou Známky uživatele využít k ověření toho, zda je zobrazení známek kategorií správně nastaveno (například v případě, kdy chtějí některé známky před studenty skrýt).
Jak vypadají známky z pohledu studenta popisuje tato stránka.
-
Nastavení hodnocení: Výchozí stránka pro nastavení známkování v kurzu.
-
Nastavení hodnocení v kurzu: Spolu se stránkou Předvolby: Celkový přehled slouží k nastavení toho, jak se známky v kurzu zobrazují. V tomto případě se změna nastavení zobrazuje také studentům.
Více o těchto nastaveních naleznete zde.
-
Předvolby: Celkový přehled: Spolu se stránkou Nastavení hodnocení v kurzu slouží k nastavení toho, jak se známky v kurzu zobrazují. V tomto případě, jak se zobrazují na stránce Celkový přehled známek, která je viditelná pouze vyučujícím.
Více o těchto nastaveních naleznete zde.
-
Škály a slovní známky: Tyto stránky slouží k definici škál a nastavení bodového rozpětí slovních známek. Těmto nastavením se věnuje stránka Typy známek.
-
Import a export: Importu a exportu známek v ELFu se věnuje tato stránka.
Poznámka
Jakmile rozkliknete některou ze stránek pro správu známek, název navigačního menu Celkový přehled známek se změní na název dané stránky.
Historie známek¶
Jestliže potřebuje vyhledat, odkud pochází známky v kurzu (například zda byla známka udělena ručně, vypočítána systémem nebo zda se známka změnila), můžete k tomu využít funkce historie známek.
-
Vyberte uživatele, jejichž historii známek chcete zobrazit (viz obrázek 4 níže).
-
Zde budou po jejich zvolení zobrazena jména uživatelů, jejichž známky chceme zobrazit. Při výběru více uživatelů budou jejich jména oddělena čárkou.
-
Pokud chcete zobrazit historii známek pouze pro konkrétní aktivitu (např. Test 1), můžete toto omezení nastavit zde.
-
Chcete-li zobrazit pouze položky udělené konkrétním hodnotitelem (zpravidla vyučujícím, ale v případě workshopu i studentem), vyberte ho ze seznamu v tomto políčku.
-
Zde můžete nastavit časové omezení zobrazených známek.
-
Chcete-li zobrazit pouze známky, které se změnily (byly opraveny), zaškrtněte toto políčko.
-
Kliknutím na tlačítko “Odeslat” zobrazíte vybrané položky pod tímto menu dole (viz bod 9).
-
Vybrané položky můžete stáhnout jako tabulku. Chcete-li tabulku uložit do počítače, vyberte z nabídky požadovaný formát a klikněte na “Stáhnout”.
-
Zde se po vyplnění formuláře a kliknutím na tlačítko “Odeslat” zobrazí vybrané položky.
- Zde můžete uživatele vyhledat.
- Požadované uživatele zvolte zaškrtnutím políček vedle jejich jména. Můžete zvolit více studentů najednou.
- Výběr uložíte kliknutím na tlačítko Dokončení výběru uživatele.
Výsledné známky ze všech kurzů¶
Zde si můžete zobrazit výsledné známky zvoleného uživatele ve všech kurzech, kde se vyskytujete jako vyučující a on jako student. Stačí kliknout na rozbalovací menu Vyberte uživatele a zvolit jméno požadovaného studenta. Pod jeho jménem se poté zobrazí jeho výsledné známky ze všech kurzů, ke kterým máte jako učitel přístup (viz obrázek 5). Kliknutím na název kurzu se dostanete na hlavní stránku daného kurzu.
Jednoduchá sestava¶
Jednoduchá sestava slouží k zobrazení všech známek konkrétního studenta (viz obrázek 6) nebo všech známek udělených za konkrétní aktivitu (viz obrázek 7). Může proto být zejména užitečná v případě, kdy je v kurzu velký počet aktivit či studentů a stránka Celkový přehled známek je tak nepřehledná.
Tlačítky v pravém horním rohu stránky Jednoduchá sestava (“Uživatelé” a “Položky hodnocení”) a ikonami tří teček vedle názvů položek lze přepínat mezi Jednoduchou sestavou aktivity a Jednoduchou sestavou studenta. K přepnutí mezi aktivitami nebo studenty slouží tlačítko v horní části obrazovky se jménem studenta nebo aktivity (viz obrázky 6 a 7). Známky se v Jednoduché sestavě zobrazují v bodech či škálách, nikoliv v procentech či slovních hodnoceních.
Na stránce jednoduché sestavy studenta je možné využít ikon tří teček napravo od získaných známek pro vstup do analýzy daného pokusu tohoto studenta a podrobné procházení jeho odpovědi.
Spuštěním režimu úprav se v obou případech zobrazí políčka pro přenastavení a vyloučení známek a rozbalovací menu Akce, které nabízí možnosti hromadného zaškrtnutí nebo odškrtnutí všech položek ve sloupcích vyloučení a přepsání (viz obrázky 8 a 9).
-
Přepsání: Zaškrtnutím této položky se odemkne možnost přepsání dané známky. Umožňuje ručně upravit nebo nahradit známky, které byly automaticky generovány systémem. Tato možnost je užitečná v situacích, kdy učitel potřebuje změnit známku například po přezkoumání testu, zohlednění mimořádných okolností nebo opravení chybného hodnocení. Do kolonky “komentář” je pak možné udělat poznámku o tom, proč k přepsání či vyloučení došlo, aby vyučující neztratil přehled.
Varování
Stejně jako v případě přepisu známek v Celkovém přehledu známek, pokud známky ručně přepíšete, přepsané položky se uzamknou a již dále nebudou automaticky přepočítávány. Známky přepsané skrze Jednoduchou sestavu se taktéž budou v Celkovém přehledu známek zobrazovat v oranžovém políčku.
-
Vyloučení: Funkce, která umožňuje vyloučit určité známky z výpočtu celkového hodnocení kurzu. Tato možnost je užitečná pokud chcete, aby konkrétní hodnocení neovlivnilo výslednou známku studenta, například pokud student chyběl na testu.
Stejně jako v případě vypnutého režimu úprav je na stránce Jednoduché sestavy pro konkrétního studenta možné přejít ikonou tří teček vedle známky k jeho odpovědím v dané aktivitě.
Souhrn známek¶
Stránka Souhrn známek (viz obrázek 10) slouží stejně jako Jednoduchá sestava k zobrazení části informací z Celkového přehledu známek – v tomto případě k průměrným dosaženým známkám za jednotlivé aktivity. Může být užitečná například pokud se snažíme zjistit, zda je některá z aktivit pro studenty příliš snadná či náročná nebo jak dobře se studenti orientují v jednotlivých tématech kurzu.
Zobrazené známky v Souhrnu známek je možné filtrovat. Je tak možné zobrazit jen určitý typ aktivity (např. zobrazit všechny úkoly), nezobrazit určitý typ aktivity (např. zobrazit vše kromě úkolů) nebo nezobrazovat aktivity, za které ještě nebyla udělena žádná známka.
Známky uživatele¶
Stránka Známky uživatele umožňuje zobrazit všechny známky jednoho uživatele. Na první pohled se podobá Jednoduché sestavě, avšak známky zde můžeme zobrazit nejen z pohledu vyučujícího, ale také z pohledu konkrétního studenta. Známky uživatele tak mohou sloužit učiteli k ověření, zda se známky studentům zobrazují tak, jak požaduje. Stránku můžeme zobrazit z pohledu studenta pomocí rozbalovacího menu v pravém horním rohu stránky.
Narozdíl od Jednoduché sestavy není známky možné na této stránce upravovat, a to ani při zobrazení z pohledu učitele.