Základní používání známek¶
Tato stránka popisuje základní práci se známkami v ELFu po jejich nastavení, tedy konkrétně fungování stránky Celkového přehledu známek.
Pokud prozatím nemáte známky v kurzu nastavené, zvolte vhodný návod ze seznamu. Pokud jste se již seznámili s prací s Celkovým přehledem známek a hledáte informace o pokročilém používání známek, naleznete ho na samostatné stránce.
Kde najdu Celkový přehled známek¶
Pro zobrazení známek klikněte na hlavní stránce zvoleného kurzu na tlačítko Známky v navigačním menu vlevo (viz obrázek 1).
Tím se dostanete na stránku Celkový přehled známek (viz obrázek 2).
Celkový přehled¶
Celkový přehled známek (viz obrázky 2 a 10) je tabulka se všemi známkami kurzu. Jednotlivé řádky představují známky jednotlivých studentů. Sloupce představují kategorie známek (včetně známek za jednotlivé aktivity). Poslední řádek představuje průměrně získané známky za jednotlivé aktivity (tedy jak úspěšní v dané aktivitě studenti průměrně jsou).
Podoba Celkového přehledu známek
To, jak tabulka Celkového přehledu známek vypadá a jaké má funkce, se liší na základě toho, zda je váš režim úprav (v pravém horním rohu stránky) zapnutý, nebo vypnutý.
Podoba stránky Celkový přehled známek se také může lišit na základě nastavení. Ilustrační obrázky v tomto návodu pracují mimo nastavení zobrazení známek s toutou tabulkou v jejím výchozím nastavení.
Které prvky se na stránce Celkového přehledu známek budou zobrazovat je možné nastavit na stránce Předvolby: Celkový přehled, práci s tímto nastavením ovšem doporučujeme pokročilým uživatelům.
Celkový přehled s vypnutým režimem úprav¶
-
Kliknutím na ikonu tužky a mřížky vedle jména studenta se dostanete do Jednoduché sestavy tohoto studenta. Práci s Jednoduchou sestavou popisuje stránka o pokročilé práci se známkami.
Obr. 3: Ikony vedle jmen studentů. -
Kliknutím na ikonu tužky vedle jednotlivých položek známek se dostanete do Jednoduché sestavy pro tuto položku.
Obr. 4: Ikona tužky vedle položek známek. -
Kliknutím na název položky se dostanete do seznamu pokusů této aktivity.
Obr. 5: Název položek. -
Kliknutím na jméno studenta se dostanete na stránku s jeho profilem – zde je možné si například ověřit, kdy student do kurzu vstoupil naposledy.
Obr. 6: Jména studentů. -
Pokud je položka šedá, znamená to, že je tato aktivita skrytá před studenty.
Obr. 7: Ikony vedle jmen studentů. -
Kliknutí na některou ze známek nebo ikonu lupy vedle ní vám umožní tuto známku ručně přepsat. Přepsané známky se budou zobrazovat v oranžovém okénku.
Obr. 8: Ikony vedle jmen studentů. Varování
Pokud známky ručně přepíšete, přepsané položky se uzamknou a již dále nebudou automaticky přepočítávány – pokud se student např. pokusí znovu složit test a získat lepší známku, známka se již automaticky ve Známkách nepřepíše na jeho nový výsledek.
Ručně přepsané známky se budou zobrazovat v oranžovém políčku. Pro opětovné odemknutí přepisování známky systémem klikněte na ikonu ozubeného kolečka vedle známky (tato ikona se zobrazuje pouze se zapnutým režimem úprav) a v nastavení známky (viz obrázek 5) odškrtněte ikonu “Přenastaveno”. Tím se známka začne znovu přepočítávat.
Obr. 9: Celkový přehled známek: úprava známky.
Celkový přehled se zapnutým režimem úprav¶
Po zapnutí režimu úprav se v Celkovém přehledu známek zobrazí několik prvků a možností navíc.
-
Ikona ozubeného kolečka jako zkratka ke vstupu na stránky pro úpravu nastavení.
- U kategorie: Kliknutím se dostanete na stránku pro nastavení dané kategorie.
Obr. 11: Kolečko u kategorie. - V řádku Řízení: Kliknutím se dostanete na stránku pro úpravu položky hodnocení.
Obr. 12: Kolečka v řádku Řízení. - U známky: Kliknutím se dostanete na stránku pro správu této konkrétní známky.
Obr. 13: Kolečka u známek. -
Ikona zámečku: Slouží k uzamykání známek. Uzamknutím známky zabráníte automatickým změnám a přepočtům. Více o zamykání kategorií, položek známkování a známek naleznete v návodech pro jejich nastavení.
-
U kategorie: Kliknutím uzamknete (v případě, že je zámek odemknutý) nebo odemknete (v případě ikony zamčeného zámku) tuto kategorii.
Obr. 14: Zámek u kategorie. -
V řádku Řízení: Kliknutím uzamknete (v případě, že je zámek odemknutý) nebo odemknete (v případě ikony zamčeného zámku) tuto položku hodnocení.
Obr. 15: Zámky v řádku Řízení. -
U známky: Kliknutím uzamknete (v případě, že je zámek odemknutý) nebo odemknete (v případě ikony zamčeného zámku) tuto konkrétní známku.
Obr. 16: Zámky u známek.
-
-
Ikona kalkulačky v řádku nazvaném Řízení ve sloupcích kategorií známek slouží k úpravě výpočtu známek. Výpočet známek je uživatelsky nejnáročnější forma výpočtu známek, kterou ELF nabízí, a hodí se pouze pro situace, kdy je vyžadován velmi specifický výpočet známek. Tuto funkci proto doporučujeme pouze pro pokročilé uživatele.
Obr. 17: Ikona kalkulačky. -
Ikona oka:
- Kliknutím na nově zobrazenou ikonu oka vedle položky, známky nebo kategorie v zapnutém režimu úprav tyto známky skryjete studentům.
- Ikona přeškrtnutého oka znamená, že jsou známky skryté. V tomto případě je skrytá pouze položka známek, nikoli celá aktivita, jako v případě, kdy je celá položka šedá.
- Opětovným kliknutím na ikonu oka je možné stránky opět zobrazit, v případě skryté aktivity je však nutné nejprve aktivitu odkrýt na hlavní stránce kurzu v režimu úprav.
- Zda se známky studentům zobrazují či nezobrazují tak, jak vyučující požaduje, je možné si ověřit pomocí stránky Známky uživatele. Práci s ní popisuje stránka o pokročilém používání známek.
Obr. 18: Ikony oka.
Další prvky sekce Známky¶
Celkový přehled známek není jediná možnost pro správu známek, kterou ELF nabízí. Učitelé mají na výběr z řady specializovaných prvků, například Historie známek, s pomocí které mohou dohledat historii změn konkrétní známky nebo skupiny známek. Tyto pokročilé možnosti a práci s nimi naleznete na stránce pokročilé práce se známkami.
Pokud přemýšlíte o tom, zda se chcete pouštět do studia pokročilé práce se známkami, v rozhodováním vám mohou pomoci následující příklady použití těchto prvků.
Použití přehledů známek
Potřebuji si zobrazit všechny známky všech studentů v tomto kurzu, takže si otevřu Celkový přehled známek, kde je vidím v jedné tabulce.
Něco se mi ale na výsledcích nezdá, otevřu si tedy Souhrn známek, kde vidím průměrné známky za jednotlivé aktivity.
Zdá se, že průměrné známky za aktivity z jednoho probraného tématu jsou podstatně nižší než ostatní, předpokládám
tedy, že studenti příliš nepochopili dané téma.
Vidím ale taky o něco nižší známky u jedné aktivity jiného tématu. Chci si ověřit, co se stalo. Otevřu si tedy Jednoduchou sestavu s v ní zvolím v pravém horním rohu “Položky hodnocení” a vyberu z rozbalovatelného menu danou aktivitu. Vidím tak známky všech studentů za danou aktivitu.
Zdá se, že většina studentů nemá špatné výsledky, ale jedna konkrétní studijní skupina studentů měla podstatně horší výsledky než ostatní. Předpokládám, že na vině je sdílená špatná informace při společném studiu. Chci si však ověřit, že se nejedná o skupinu špatných studentů a špatné známky se u nich neopakují a že jedná se pouze o tohle téma. V pravém hornám rohu Jednoduché sestavy proto přejdu na “Uživatelé” a zvolím z rozbalovatelného menu jednoho z těchto studentů, abych viděl(a) všechny jeho známky za tento kurz.
Stránky se specifickým použitím
-
Historie známek
Mám pocit, že student měl jinou známku, než jakou vidím v Celkovém přehledu. Známka svítí oranžově, byla tedy vyučujícím ručně upravena. Chci si ověřit, kdy přesně jsem ji upravil(a), abych se ujistil(a), že to bylo v den, kdy jsem skutečně známky kontroloval(a). Vyhledám si ji proto na stránce Historie známek. -
Skryté známky?
Chci, aby určitá část známek zůstala studentům skrytá, ale nevím, jestli jsem to nastavil(a) správně. Ověřím si to proto skrze zobrazení z pohledu studenta, které mi umožňuje stránka Známky uživatele. -
Co předchozí kurz?
Chci se podívat, jak si student vede v porovnání s předchozím semestrem, kdy jsem s ním měl jiný kurz na stejné téma. Podívám se tedy na jeho výsledky pomocí stránky Výsledné známky ze všech kurzů.