Přeskočit obsah

Typy známek

ELF umožňuje operovat s několika typy známek a několika typy zobrazení známek. Mezi typ známek řadíme body nebo škály – slouží k přiřazování známek studentům během hodnocení jejich práce. Známky je však studentům možné zobrazit také ve formě procent nebo slovních hodnocení (B+, C-,…) – pro zobrazení známek v těchto formách slouží nastavení typu zobrazení známek.

Typ zobrazení známek

Známky v ELFu je možné zobrazit jako skutečnou hodnotu (bodové hodnocení nebo škála), slovní hodnotu (např. “výborný”) nebo jako procenta. Je přitom možné pracovat až se 2 typy zobrazení známek najednou. Zobrazení známek lze nastavit zvláště pro jednotlivé aktivity nebo kategorie, nebo pro známku za celý kurz. Jak přenastavit zobrazení známek v rámci celého kurzu popisuje samostatná stránka zde.

Chcete-li změnit nastavení zobrazení známek pro jednotlivé aktivity nebo kategorie (včetně výsledné známky za kurz), přejděte do sekce Známky v požadovaném kurzu. V rozbalovacím menu v levém horním menu zvolte Nastavení hodnocení (obr. 1). Na stránce, která se Vám zobrazí, klikněte na tlačítko Upravit vedle aktivity, kategorie nebo názvu kurzu podle toho, kde chcete typ zobrazení známky upravit (obr. 2).

Obrázek 1: Jak se dostanete k Nastavení hodnocení.

Obrázek 2: Tlačítko upravit v sekci Nastavení hodnocení.

Na stránce úpravy dané aktivity/kategorie/kurzu máte na výběr z těchto možností:

  1. Procenta (skutečná hodnota): Toto nastavení zobrazí známku jako procentuální vyjádření úspěšnosti studenta a v závorce známku, kterou dostal (počet bodů nebo hodnotu škály).

  2. Procenta (slovní známka): Zobrazí se procentuální hodnota a slovní hodnocení, které odpovídá procentuálnímu výsledku. Například 80 % může být hodnoceno jako “B-“. Známka studenta tedy bude: “80 % (B-)”.

  3. Procentuální hodnota: Zobrazí známku jako procentuální hodnotu úspěšnosti studenta (pokud získal 80 bodů ze 100, zobrazí se 80 %).

  4. Skutečná hodnota: Zobrazí konkrétní počet bodů nebo hodnotu škály, které student získal. Například “80” nebo “splnil”.

  5. Skutečná hodnota (procenta): Ukáže jak počet získaných bodů, tak i jejich procentuální vyjádření. Například “80 bodů (80 %)”.

  6. Skutečná hodnota (slovní známka): Ukáže konkrétní počet bodů spolu se slovním hodnocením. Například “80 bodů (B-)”.

  7. Slovní známka: Zobrazí pouze slovní hodnocení bez konkrétního počtu bodů nebo procent. Například “B+”.

  8. Slovní známka (procenta): Ukáže slovní hodnocení spolu s procentuálním výsledkem. Například “B- (80 %)”.

  9. Slovní známka (skutečná hodnota): Zobrazí slovní hodnocení spolu s konkrétním počtem bodů. Například “B- (80 bodů)”.

  10. Výchozí (Skutečná hodnota): Základní způsob zobrazení, který Moodle používá, pokud není zvolena jiná možnost. Obvykle to znamená zobrazení skutečného počtu získaných bodů nebo zvolené škály.

Pozor

Typy zobrazení známek se zobrazují v Celkovém přehledu známek pouze pokud je vypnutý režim úprav. Pokud je tak zapnutý režim úprav, je možné vidět pouze bodové hodnocení, nebo škály (dle nastavení známkování u dané aktivity).

Škály a slovní hodnocení

ELF umožňuje definovat vlastní škály a slovní hodnocení. Ačkoliv vypadají na první pohled podobně, mají tyto typy hodnocení odlišné použití. Zatímco slovní hodnocení spadá v nastavení aktivity pod sekci zobrazení hodnocení, škály naleznete v sekci typy známky.

  • Slovní známky nahrazují procentuální (číselnou) hodnotu známek písmeny (např. A, A-, B+ atd.). Nejedná se o nahrazení bodového hodnocení, pouze o alternativní formu jeho vyjádření v přehledu známek – stejně tak je možné bodové hodnocení vyjádřit například v procentech (viz Typy zobrazení známek výše). Záložka “Slovní známky” ve Známkách slouží k nastavení rozmezí, jakým budou jednotlivé slovní známky odpovídat.

  • Škály nejsou pouhým vyjádřením bodového hodnocení, ale mohou být použity jako způsob hodnocení na úrovni činností v kurzu místo bodů. Záložka “Škály” ve Známkách (viz obrázek 4) pak umožňuje spravovat již existující škály nebo vytvářet škály vlastní.

Příklad

V případě, že práci studentů nechceme hodnotit body, můžeme zvolit jako typ známky některou z typů škál (například škálu o 5 hodnoceních typu: “Excelentní, výborné, dobré, ucházející, špatné”). Pokud však chceme v kurzu poté vidět známky ve formě slovního hodnocení (A+, C-,…), můžeme zvolit jako typ zobrazení známek slovní hodnocení. Tím se škály, v případě, že máte vypnutý režim úprav, budou v Celkovém přehledu známek zobrazovat jako slovní hodnocení. Při zapnutém režimu úprav a při úpravě známky ale stále uvidíme škály.

Škály i slovní hodnocení je možné definovat pro kurz v sekci Známky. K těmto nastavením se uživatel dostane jednoduše. V panelu Navigace klikněte na Známky. Zde zvolte v rozbalovacím menu Celkový přehled vlevo nahoře příslušnou sekci – Škály nebo Slovní hodnocení (viz obrázek 4).

Obrázek 4: Kde najdete škály a slovní známky.

Slovní hodnocení

V sekci “Slovní známky” je vyobrazen přehled slovních známek a jim odpovídajících procentuálních hodnot (obr. 5). Slovní známky i procentuální rozsahy je možné upravovat (kliknutím na tlačítko “Upravit”), tyto úpravy se však projeví ve všech slovních hodnoceních v kurzu. Pro umožnění úprav slovních známek je potřeba nejprve zatrhnout pole “Přenastavit výchozí hodnoty serveru” (obr. 6).

Obrázek 5: Jak upravit slovní hodnocení.

Obrázek 6: Upravování hodnot.

Použití slovního hodnocení

Použití slovního hodnocení může být užitečné v kurzech, které jsou ukončeny zkouškou a jsou tedy v Informačním systému známkovány na škále A - F. V celkovém přehledu (obr. 3) pak učitel vidí u každého studenta dílčí známky i souhrnnou známku za kurz vyjádřené pomocí slovní známky.

Nastavit slovní hodnocení můžete dvěma způsoby. Pokud chcete, aby slovní známkou byla hodnocena jenom jedna aktivita, zapněte režim úprav v pravém horním rohu na stránce kurzu a přejděte do sekce Známky. Zde klikněte na ozubené kolečko v sekci aktivity, pro kterou chcete slovní známky nastavit. Zobrazí se Vám stránka “Upravit položku hodnocení”.

Obrázek 7: Nastavení slovní známky pro jednu aktivitu.

Poznámka

Na tuto stránku se můžete dostat také skrze stránku Nastavení hodnocení (Známky/Nastavit hodnocení). Vedle příslušné položky rozbalte menu Upravit a zvolte možnost Upravit nastavení s ozubeným kolečkem.

Na stránce “Upravit položku hodnocení” rozklikněte Zobrazit více a přejděte ke kolonce Typ zobrazení známek. Zde zvolte některou z možností uvádějících “Slovní hodnocení” (viz obrázek 9).

Obrázek 8: Jak nastavit typ známky pro aktivitu.

Druhá možnost je nastavit všechny známky získané v kurzu na slovní hodnocení. Úpravu nastavení celého kurzu můžete provést v Nastavení hodnocení v kurzu (Známky / rozbalovací menu vlevo nahoře / Nastavení hodnocení v kurzu).

Obrázek 9: Kde najít nastavení známek.

Zde zvolte požadovaný typ zobrazování známek – nabídka je stejná jako u jednotlivých aktivit (viz Typy zobrazení známek výše).

Obrázek 10: Nastavení typu zobrazení známek.

Škály

Škály nespadají pod typ zobrazení známek, ale pod typ známek. Využít je tak můžete již v průběhu hodnocení studentů místo bodového hodnocení. Škály, stejně jako body, pak může ELF na základě vašich preferencí typu zobrazení známek (viz výše) vyjádřit procenty nebo slovním hodnocením (A, B, D+,..).

V nastavení známek v kategorii Škály (Známky / rozbalovací menu vlevo nahoře / Škály) naleznete kategorii s názvem Standardní škály. Tyto škály jsou automaticky vytvořené a dostupné všem uživatelům ELFu. Jakmile v kurzu vytvoříte vlastní škálu, zobrazí se vám také kategorie Vlastní škály, kde naleznete veškeré vámi vytvořené škály. Vytvořené škály jsou vázány na kurz, nikoli na uživatele.

Škály jsou zde vždy plně vypsané (se všemi položkami hodnocení) a uvedené jejich plným názvem. Je vhodné volit výstižný název (např. obsahující položky hodnocení) pro snazší orientaci.

Na stránce taky najdete tři tlačítka:

Přidat novou škálu: Tímto tlačítkem se dostanete na stránku pro přidání nové škály (viz níže). Při vytváření nových škál se můžete inspirovat těmi standardními.

Upravit: Skrze toto tlačítko můžete upravovat již existující škály – vlastní i standardní.

Koš: Toto tlačítko se zobrazuje u škál, které nejsou v kurzu nikde použity. Slouží k odstranění škál.

Obrázek 11: Kategorie škál.

Přidání a nastavení škály

Novou škálu je možné přidat tlačítkem “Přidat novou škálu” (obr. 11). Budete přesměrování na nastavení nové škály (obr. 12):

  1. Název škály. Měl by být výstižný, může obsahovat i výčet položek dané škály.
  2. Standardní škála. Pokud zatrhnete tuto možnost, škála bude zařazena mezi standardní škály a bude dostupná pro všechny kurzy na serveru. V opačném případě bude škála v seznamu vlastních škál a bude dostupná jen pro vybraný kurz.
  3. Škála. Definuje samotné stupně hodnocení. Měly by být minimálně dvě, řadí se vzestupně a oddělují se čárkou.
  4. Popis. Může obsahovat popis škály nebo jednotlivých stupňů hodnocení.
  5. Po vyplnění klikněte na tlačítko Uložit změny.

Poznámka

Pro snazší orientaci při vyplňování nové škály se můžete inspirovat ve standardních škálách.

Do nastavení škály se lze znovu vrátit pomocí tlačítka Upravit v přehledu škál (viz obr. 11).

Obrázek 12: Vytvoření nové škály.

Použití škály v kurzu

Škály můžeme v kurzu použít všude tam, kde je možné nastavit známkování. Pro nastavení škály v některém z modulů je potřebné přejít v nastavení modulu do sekce Známka. Tam je nutné nastavit typ známky jako “Škála”. Na obrázku níže (obr. 13) je použito známkování pomocí škál v modulu Úkol. Učitel má v tomto případě při známkování odevzdaných úkolů v daném modulu na výběr stupně vybrané škály (viz obr. 14).

Obrázek 13: Nastavení známky typu "Škála" v rámci modulu.

Obrázek 14: Známkování úkolu pomocí škály.

Dále v nápovědě