Známky¶
Hlavní část práce učitele s testem (vedle Vytváření testu) spočívá v hodnocení a revizi výsledků, případně komentování odpovědí studentů. Základní přehled odeslaných pokusů naleznete po kliknutí na test na hlavní straně kurzu v bloku Správa/Správa testu/Výsledky/Známky. Alternativně na ni můžete přejít i po kliknutí na název testu na hlavní straně kurzu a následně na odkaz “Pokusů : #”.
Obsah stránky Známky¶
Stránka Známky umožňuje zobrazení tabulky se jmény studentů, hodnocením jednotlivých testových úloh (obsah tabulky můžete upravit pomocí nastavení v sekcích Co zahrnout do sestavy a Možnosti zobrazení), datum a čas započetí a ukončení pokusu a délku trvání daného pokusu. Dále zde naleznete sloupcový graf, který poskytuje rychlý přehled o rozložení známek.
Co zahrnout do sestavy¶
- Pokusů: #. Tento údaj poskytuje informaci o počtu odeslaných pokusů (viz obr. 1).
-
Tato sada zaškrtávacích polí umožňuje blíže specifikovat množinu uživatelů, jejichž záznamy budou zobrazeny. Můžete tak zobrazit pokusy od uživatelů, kteří:
-
jsou zapsaní v kurzu a mají pokus v testu
- jsou zapsaní, ale bez pokusu v testu
- jsou zapsaní v kurzu (s pokusem nebo bez)
- mají pokus v testu (zapsaní nebo ne)
Při zobrazení můžete vzít ohled také na časové hledisko a zobrazit pokusy, které:
- právě probíhají
- nedodržely časový limit
- byly ukončeny
- nebyly odeslány
Lze také zobrazit pokusy, které se podílejí na hodnocení uživatele (v závorce uvedena zvolená metoda hodnocení).
A konečně můžete také zobrazit pouze pokusy, které byly znovu ohodnoceny/označeny pro opětovné hodnocení.
Možnosti zobrazení¶
-
Stránkovat po. Tato sekce nastavení dovoluje určit počet záznamů na jedné stránce. Mezi stránkami se můžete pohybovat pomocí tlačítek “Další”, “Předchozí”, případně kliknutím na číslo stránky.
-
Známka za jednotlivé úlohy. Výběrem možnosti “Ano” zobrazíte známky za jednotlivé úlohy v tabulce pokusů. V opačném případě bude zobrazena pouze výsledná známka za celý test.
Práce s tabulkou pokusů¶
-
Tabulka pokusů obsahuje větší počet sloupců s informacemi o pokusech (viz obr. 3). Jedná se o:
- Křestní jméno / Příjmení
- Stav. Poskytuje informace o tom, zda byl pokus ukončen, nebo například právě probíhá.
- Započetí testu. Datum a čas, kdy byl pokus zahájen.
- Hotovo. Tento sloupec poskytuje informaci o datu a čase, kdy byl pokus ukončen.
- Délka pokusu. Doba mezi započetím testu a odesláním odpovědí.
- Známka. Poskytuje informaci o celkové známce z testu (podrobněji viz bod 2).
- Úloha. #. Poskytuje informaci o hodnocení jednotlivých úloh (podrobněji viz bod 3).
Kliknutím na záhlaví vybraného sloupce seřadíte záznamy v tabulce. Pro řazení záznamů podle dvou sloupců nejprve klikněte na záhlaví sloupce, jehož hodnoty chcete v řazení použít jako sekundární klíč, a poté na záhlaví sloupce, jehož hodnoty chcete v řazení použít jako klíč primární. Pokud chcete toto seřazení zrušit, klikněte na Obnovit tabulku předvoleb.
-
Sloupec Známka. Poskytuje informaci o celkové známce z testu (pokud se v testu nenacházejí žádné dosud nehodnocené úlohy, v opačném případě se zde nachází informace “Dosud nehodnoceno”). Po kliknutí na hodnotu ve sloupci dojde ke zobrazení pokusu s vyplněnými úlohami. V tomto náhledu je možné změnit hodnocení úloh či připojit komentáře. Blíže o této metodě známkování viz Ruční známkování.
-
Sloupec Úlohy. Umožňuje měnit hodnocení a připojovat komentáře podobně jako v předchozím bodě, nezobrazuje však celý test, ale pouze jednotlivou úlohu.
-
Vyžaduje hodnocení. Zobrazuje se u úloh, které doposud nebyly hodnoceny. Toto se týká typicky úloh typu Dlouhá tvořená odpověď, která není hodnocena automaticky. Postup ruční změny hodnocení viz Ruční známkování.
-
Vybrat vše / Zrušit výběr. Umožňuje vybrat či zrušit výběr všech pokusů. Pokusy lze označovat také jednotlivě kliknutím na zaškrtávací pole na začátku vybraného pokusu.
-
Hodnotit vybrané pokusy / Odstranit vybrané pokusy. Stránka s výsledky disponuje funkcí pro smazání pokusů, což je někdy nezbytné. Například úprava testu přidáním či odebráním úloh není možná, pokud je u něj zaznamenaný nějaký pokus – v takové situaci pak můžete funkci využít k odstranění všech pokusů.
-
Znovu oznámkovat vše. V tabulce s pokusy můžete vybrat ty, u kterých je zapotřebí změnit hodnocení. Učitel může funkci pro opětovné hodnocení spustit nanečisto pomocí tlačítka “Pokusné spuštění opětovného hodnocení”. Učitel tak uvidí, u kterých pokusů by se známky změnily, aniž by se tyto změny zapsaly do záznamů.
-
Pokusné spuštění opětovného hodnocení.
-
Stáhnout. Tabulku s pokusy lze stáhnout v různých formátech.
Sloupcový graf¶
Sloupcový graf (viz obr. 4) umožňuje vizuální analýzu rozložení výsledků.