Správa obsahu‎ > ‎Repozitáře‎ > ‎

Youtube videa

Repozitář Youtube videa umožňuje vyhledávat v rámci Moodlu videa publikovaná na YouTube a vkládat je do kurzu prostřednictvím HTML editoru. Tímto způsobem lze jednoduše vložit video z YouTube do jakékoli aktivity v Moodlu, která pracuje s HTML editorem (např. studijní materiál typu Stránka, Popisek či Kniha, ale také zadání Testové úlohy nebo Úkolu).

Obr. 1: Logo internetového serveru pro sdílení videosouborů YouTube

Jak přidat soubor z repozitáře Youtube

Postup pro vložení videa pomocí HTML editoru je následující:

 1. V HTML editoru klikněte na ikonu "Média" (viz obr. 2).

  Obr. 2: Ikona Multimédia v HTML editoru

 2. Ve vyskakovacím okně Vložit média klikněte na tlačítko "Procházet repozitáře ..." (viz obr. 3).

  Obr. 3: Vyskakovací okno Vložit média s tlačítkem "Procházet repozitáře ..."

 3. V nástroji Výběr souboru na levé straně vyberte repozitář Youtube videa. V pravé části okna do pole Hledej video zadejte klíčové slovo či název videa (viz obr. 4).

  Poznámka. Při zadání pouze jednoho slova, jak je ukázáno na příkladu, se objeví velký počet videí najednou. Při použití specifického názvu se zobrazí pouze jedno či několik videí.

  Také můžete vybrat, podle čeho videa řadit pomocí rozbalovací nabídky Řazení dle (viz obr. 4). Možnosti jsou následující:
  • Relevanceseřazeno dle vztahu mezi zadaným slovem a videem. Jako první se zobrazí videa úzce spojená se zadaným slovem, níže mohou být videa spojená se zadaným slovem pouze okrajově nebo videa, ve kterých je zadané slovo pouze zmíněno. Toto je originální nastavení.
  • Datum publikování  seřazeno od nejnovějšího videa po nejstarší.
  • Hodnocení  seřazeno od nejlépe hodnoceného videa k nejhůře hodnocenému.
  • Počet shlédnutí  seřazeno od nejvíce sledovaného videa k nejméně sledovanému.

   Poté klikněte na tlačítko "Hledat" (viz obr. 4).


  Obr. 4: Repozitář Youtube videa v nástroji Výběr souboru

 4. Poté se objeví všechna videa spojená s klíčovým slovem "moodle". U všech videí je k dispozici jejich náhled a název (viz obr. 5). Nyní levým tlačítkem myši klikněte na video, které chcete do kurzu vložit.

  Obr. 5: Všechna videa vyhledaná na serveru YouTube podle klíčového slova "moodle" seřazená dle relevance

 5. Po kliknutí na video se objeví vyskakovací okno s jeho náhledem a tlačítkem "Vybrat tento soubor", kterým potvrdíte výběr videa.

  Obr. 6: Vyskakovací okno po kliknutí na video v nástroji Výběr souboru

 6. Nyní bylo video přidáno do okna Vložit média. Po kliknutí na tlačítko "Vložit média" se video vloží do HTML editoru, kde je název videa zobrazen jako odkaz (viz obr. 7).

  Obr. 7: Vybrané video v okně Vložit média
  Pozor! Video je zobrazeno v HTML editoru pouze jako odkaz (viz obr. 8), v kurzu se však objeví přímo vložené video (viz obr. 9).

 7. Klikněte nyní na tlačítko "Uložit a vrátit se do kurzu" (v případě modulu Popisek) nebo "Uložit
  a zobrazit" (v případě ostatních modulů) dole na stránce (viz obr. 8).


  Obr. 8: Video v HTML editoru a tlačítko pro uložení

  Video vložené do kurzu lze pouštět přímo v Moodlu. V tomto případě je video vloženo v modulu Popisek a lze jej spustit na hlavní straně kurzu. Popisek můžete upravit, přesunout či odstranit pomocí editačních ikon v rozbalovací nabídce Upravit (viz obr. 9).

  Obr. 9: Video vložené do kurzu v modulu Popisek

Možnosti vložení videa z YouTube

Při vkládání videa z YouTube do kurzu v Moodlu se nevloží samotný videosoubor, video se zobrazí prostřednictvím jeho URL, které odkazuje přímo na YouTube. Pokud původní soubor autor aktualizuje, aktualizuje se také na všech místech, kam jste vložili odkaz na něj.

Pozor! Pokud autor video z YouTube vymaže, odkaz na něj v kurzu v Moodlu přestane fungovat a video se již nebude zobrazovat.

Dále v nápovědě