Správa obsahu‎ > ‎Repozitáře‎ > ‎

Picasa web album

Picasa Web Albums je webová aplikace od společnosti Google pro sdílení fotografií. Umožňuje uživatelům, kteří mají Google účet, sdílet 1 GB fotografií zdarma.

Obr. 1: Logo webové aplikace pro sdílení fotografií Picasa Web Albums

Jak přidat soubor z webového alba Picasa

Repozitář Picasa web album umožňuje uživatelům nahrát fotografie uložené v jejich Picasa web albu přímo do kurzu bez nutnosti stahovat soubory do počítače. Postup pro vložení fotografie do kurzu je následující:

 1. Na levé straně nástroje Výběr souboru vyberte repozitář Picasa web album a klikněte na pravé straně na tlačítko "Přihlásit se" (viz obr. 2).

  Obr. 2: Repozitář Picasa web album v nástroji Výběr souboru a tlačítko pro přihlášení

 2. Poté vyplňte přihlašovací údaje (e-mail a heslo) a klikněte na tlačítko "Přihlásit se" (viz obr. 3). Pokud jste již k vašemu Google účtu přihlášení v jiném okně prohlížeče, údaje vyplňovat nemusíte
  a rovnou se vám zobrazí obsah vašeho webového alba Picasa v rámci nástroje Výběr souboru.
   

  Poznámka. Pokud Google účet nemáte a máte zájem používat služby Google (Disk, Picasa web album, Kalendář, Gmail), můžete se zaregistrovat kliknutím na odkaz "Vytvořit účet" (viz obr. 3).


  Obr. 3: Přihlašovací formulář služby Google

  Pozor! Při prvním přihlášení povolte přístup Moodlu k obsahu vašeho webového alba Picasa kliknutím na tlačítko "Přijmout", které se zobrazí ve vyskakovacím okně po vyplnění přihlašovacích údajů.


  Obr. 4: Tlačítko "Přijmout" pro povolení přístupu Moodle k obsahu webového alba Picasa

 3. Po přihlášení se objeví v nástroji Výběr souboru titulní strana Picasa web alb, kde vidíte jednotlivá alba (složky) s fotografiemi. Po rozkliknutí alba se zobrazí fotografie, které album obsahuje (viz obr. 5). V horní části nástroje Výběr souboru naleznete navigační lištu, která slouží k rychlé orientaci
  a přesunu mezi alby (složkami). Pomocí ikon v pravém horním rohu můžete změnit zobrazení souborů. Klikněte levým tlačítkem myši na obrázek, který chcete vložit do kurzu.


  Poznámka. Obsah repozitáře Picasa web album můžete spravovat po kliknutí na ikonu Nastavení (viz obr. 5). Otevře se stránka Picasy, kde můžete spravovat obsah webového úložiště – odstra-ňovat, přidávat či upravovat fotografie, zakládat nová alba atd.


  Obr. 5: Fotografie v albu "Zvířata" v rámci nástroje Výběr souboru

 4. Po kliknutí na fotografii se objeví vyskakovací okno, kde je náhled obrázku s jeho parametry. Můžete zde zadat autora, jméno souboru a typ licence (viz obr. 6). Po nastavení souboru klikněte na tlačítko "Vybrat tento soubor".

  Obr. 6: Nastavení, náhled a parametry souboru

Možnosti vložení obrázku z webového alba Picasa do HTML editoru

Pokud vkládáte obrázek přímo do HTML editoru, máte ve vyskakovacím okně 2 možnosti vložení souboru: Vytvořit kopii souboru nebo Přímý odkaz na soubor (viz obr. 7).

 • Při zvolení možnosti Vytvořit kopii souboru je nahraný soubor samostatný, plně oddělený od původního souboru ve webovém albu Picasa. Pokud fotografii ve svém webovém albu upravíte nebo ji z něj odstraníte, její kopie v kurzu zůstane beze změn.
 • Přímý odkaz na soubor zachová vazbu mezi novým a původním souborem. Do kurzu v Moodlu se nevloží samotný soubor, obrázek se zobrazí v HTML editoru prostřednictvím jeho URL, které odkazuje přímo do vašeho webového alba Picasa. Pokud původní soubor aktualizujete, aktualizuje se také na všech místech, kam jste vložili odkaz na něj. Původní soubor aktualizujete v prostředí svého webového alba Picasa, kde jsou k dispozici online nástroje pro editaci fotografií. Pokud soubor ze svého webového alba vymažete, odkaz na něj v kurzu v Moodlu přestane fungovat a obrázek se již nebude zobrazovat.
  Pozor! Aktualizace souboru a jeho změny se v Moodlu neprojeví okamžitě, ale až po smazání či vyprázdnění tzv. cache prohlížeče (cca po 5 minutách).


  Obr. 7: Možnosti vložení souboru z repozitáře Picasa web album do HTML editoru

Dále v nápovědě