Správa obsahu‎ > ‎Repozitáře‎ > ‎

Google Drive

Disk Google poskytuje služby na Internetu (tzv. cloud), které jsou automaticky dostupné každému uživateli, který disponuje Google účtem, skrze webový prohlížeč. Součástí Disk Google (Google Drive) je
i služba Google dokumenty (Google Docs), které představují on-line alternativu k Microsoft Office či OpenOffice.

Dokument vytvořený pomocí Google Docs může jeho vlastník sdílet s libovolným počtem dalších osob, které jej díky tomu mohou prohlížet či upravovat. Dokumenty vytvořené v MS Office lze převést na Google dokumenty a pracovat na nich on-line. Následně je lze stáhnout opět ve formátu MS Office či Open Document.

Obr. 1: Logo cloudové služby Google Drive

Jak přidat soubor z Google Drive

Repozitář Google Drive umožňuje uživatelům nahrát soubory a dokumenty vytvořené v Google dokumentech přímo do kurzu bez nutnosti stahovat soubory do počítače. Postup pro vložení souboru
z Google Drive do kurzu je následující:

 1. Na levé straně nástroje Výběr souboru vyberte repozitář Google Drive a na pravé straně klikněte na tlačítko "Přihlásit se" (viz obr. 2).

  Obr. 2: Repozitář Google Drive v nástroji Výběr souboru

 2. Ve vyskakovacím okně vyplňte přihlašovací údaje (pole E-mail a Heslo) a klikněte na tlačítko "Přihlásit se" (viz obr. 3). V případě, že jste již přihlášení k vašemu Google účtu v jiném okně prohlížeče, údaje vyplňovat nemusíte a rovnou se vám zobrazí obsah vašeho Disku Google v rámci nástroje pro Výběr souboru.

  Poznámka.
  Pokud Google účet nemáte a máte zájem používat služby Google (Disk, Picasa web album, Kalendář, Gmail), můžete se zaregistrovat kliknutím na odkaz "Vytvořit účet" (viz obr. 3).


  Obr. 3: Přihlašovací formulář služby Google

  Pozor!
  Při prvním přihlášení povolte přístup Moodlu k obsahu vašeho cloudu Google Drive kliknutím na tlačítko "Přijmout", které se zobrazí ve vyskakovacím okně po vyplnění přihlašovacích údajů (viz obr. 4).

  Obr. 4: Tlačítko "Přijmout" pro povolení přístupu k obsahu Disku Google

 3. Po přihlášení se na pravé straně nástroje Výběr souboru objeví soubory uložené na vašem Disku Google, kde vidíte jednotlivé soubory, případně složky (viz obr. 5). U souborů se zobrazuje jejich ikona či náhled, název a formát. V horní části nástroje Výběr souboru naleznete navigační lištu, kte-rá slouží k rychlé orientaci a přesunu mezi složkami. Zde naleznete také ikonu pro odhlášení a pro aktualizaci obsahu, kterou můžete použít v případě, že jste nahráli soubor do vašeho Disku Google během doby, kdy máte otevřený repozitář Google Drive. Pomocí ikon v pravém horním rohu můžete změnit zobrazení souborů. Levým tlačítkem myši klikněte na soubor, který chcete vložit do kurzu.

  Obr. 5: Soubory v repozitáři Google Drive v rámci nástroje Výběr souboru

 4. Po kliknutí na soubor se objeví vyskakovací okno, kde je ikona souboru a jeho parametry. Můžete zde změnit název souboru v poli Uložit jako, autora či typ licence. Po dokončení klikněte na tlačítko "Vybrat tento soubor" (viz obr. 6).

  Obr. 6: Nastavení souboru, jeho parametry a tlačítko "Vybrat tento soubor"

Možnosti vložení souboru z Google Drive

Pokud nahráváte do Moodlu soubor z externího repozitáře Google Drive, mějte na paměti, že do Moodlu se vždy vkládá kopie zvoleného souboru. Do Moodlu se vloží verze dokumentu aktuální v době nahrání. 

Pozor! Další úpravy dokumentu provedené přímo ve službě Google Dokumenty se v žádné formě na dokumentu již dříve vloženém v Moodlu neprojeví.

Poznámka. V případě, že chcete do Moodlu vložit odkaz na Google dokument nebo soubor uložený na vašem Google Drive, který se bude průběžně aktualizovat, můžete využít studijní materiál typu URL. Aby měli studenti k materiálu přístup, musíte správně nastavit sdílení souboru přímo ve službě Google Drive, například "Zapnuto  všichni s odkazem" (viz obr. 7).

Obr. 7: Nastavení sdílení odkazů ve službě Google Drive

Dále v nápovědě