Správa obsahu‎ > ‎Repozitáře‎ > ‎

Dropbox

Dropbox je webové úložiště, které umožňuje uživateli ukládat a sdílet soubory a složky s ostatními uživateli internetu pomocí synchronizace souborů. V základním provedení je zdarma a poskytuje uživatelům 2GB webového úložiště, při pozvání dalšího uživatele do služby získáte dalších 500 MB.

Obr. 1: Logo služby Dropbox

Jak přidat soubor z repozitáře Dropbox

Repozitář Dropbox umožňuje uživatelům nahrát dokumenty uložené v jejich Dropboxu přímo do kurzu bez nutnosti stahovat soubory do počítače. Postup pro vložení souboru z Dropboxu do kurzu je následující:
 1. Na levé straně okna vyberte repozitář Dropbox. Na pravé straně okna se objeví tlačítko "Přihlásit se" (viz obr. 2).

  Obr. 2: Repozitář Dropbox v nástroji Výběr souboru a tlačítko "Přihlásit se"

 2. Po kliknutí na přihlašovací tlačítko se ve vyskakovacím okně objeví webstránka Dropboxu, kde se můžete přihlásit pomocí svého přihlašovacího jména a hesla, poté kliknete na tlačítko "Sign in" (viz obr. 3). Pokud jste již k vašemu účtu přihlášení v jiném okně prohlížeče, údaje vyplňovat nemusíte a rovnou kliknete na tlačítko "Sign in".

  Poznámka. Pokud nejste uživateli Dropboxu, můžete si zdarma založit účet kliknutím na New to Dropbox? Create an account.


  Obr. 3: Přihlášovací formulář služby Dropbox

  Pozor! Povolte přístup Moodlu k obsahu vašeho webového úložiště Dropbox kliknutím na tlačítko "Allow", které se zobrazí ve vyskakovacím okně po vyplnění přihlašovacích údajů (viz obr. 4).


  Obr. 4: Tlačítko "Allow" pro povolení přístupu Moodle k obsahu Dropboxu

 3. Po přihlášení do služby Dropbox se objeví vaše úložiště souborů. V horní části nástroje Výběr souboru naleznete navigační lištu, která slouží k rychlé orientaci a přesunu mezi složkami. Pomocí ikon v pravém horním rohu můžete změnit zobrazení souborů. Klikněte levým tlačítkem myši na soubor, který chcete do kurzu vložit (viz obr. 5).

  Poznámka. Obsah repozitáře Dropbox můžete přes ELF spravovat po kliknutí na ikonu "Správa" (viz obr. 5 a 6).


  Obr. 5: Obsah repozitáře Dropbox v nástroji Výběr souboru

  V novém okně se otevře stránka Dropboxu (viz obr. 6), kde můžete spravovat obsah webového úložiště – přidávat složky, odstraňovat a přidávat soubory, přejmenovávat je atd.

  Obr. 6: Okno pro správu obsahu webového úložiště Dropbox

 4. Po kliknutí na soubor se objeví vyskakovací okno, kde se zobrazí ikona souboru a jeho parametry. Můžete zde změnit název souboru v poli Uložit jako, autora či typ licence. Také máte na výběr možnosti vložení souboru. Soubor vložíte kliknutím na tlačítko "Vybrat tento soubor" (viz obr. 7).

  Obr. 7: Nastavení, parametry a možnosti vložení souboru z repozitáře Dropbox v nástroji Výběr souboru

Možnosti vložení souboru z repozitáře Dropbox

Při vytvoření studijního materiálu typu Soubor můžete Vytvořit kopii souboru nebo Vytvořit alias/odkaz na soubor (viz obr. 7). Při vkládání souboru do HTML editoru je k dispozici i třetí možnost Přímý odkaz na soubor (viz obr. 8).

 • Při zvolení možnosti Vytvořit kopii souboru je nahraný soubor samostatný, plně oddělený od původního souboru. Pokud autor soubor ve službě Dropbox upraví nebo odstraní, jeho kopie v kurzu zůstane beze změn.
 • Při zvolení možnosti Vytvořit alias/odkaz na soubor se zachová vazba mezi vloženým
  a původním souborem. Pokud původní soubor aktualizujete, aktualizuje se také na všech místech, kam jste vložili odkaz na něj. Původní soubor aktualizujete tak, že do svého webového úložiště Dropbox vložíte nový upravený soubor se stejným názvem.


  Pozor! V případě externích úložišť alias/odkaz na soubor přestane fungovat, pokud změníte název souboru na Dropboxu, přesunete ho do jiné složky nebo soubor odstraníte z vašeho webového úložiště. Více o fungování aliasů/odkazů se dovíte zde.

 • Při zvolení možnosti Přímý odkaz na soubor (viz obr. 8) se do kurzu v Moodlu nevloží samotný soubor, pouze URL odkaz na soubor ve službě Dropbox. Pokud původní soubor aktualizujete ve službě Dropbox, aktualizuje se také na všech místech, kam jste vložili přímý odkaz na něj.

  Pozor! Pokud soubor ze služby Dropbox odstraníte, změníte jeho název nebo ho přesunete do jiné složky vašeho Dropboxu, přímý odkaz na něj přestane fungovat a soubor se již v kurzu nebude zobrazovat.


  Obr. 8: Možnosti vložení souboru z repozitáře Dropbox do HTML editoru

Dále v nápovědě